Kawa - przechowywanie Na "profesjonalnych" stoiskach z kawą w galeriach handlowych widzimy pięknie wyeksponowaną kawę w eleganckich szklanych słoikach, w sklepach zalewają nas różnorakie pojemniki na kawę od tych porcelanowych przez wyżej wymienione szklane do blaszanych. Różnorodne wzory i kolory - można dobrać idealnie do naszych dodatków w kuchni.

Wszystko to sugeruje, że tak powinna być przechowywana kawa, bo jeśli nie to po co byłyby produkowane te wszystkie pojemniki? Przecież wytwarzają je ludzie, którzy się znają! I teraz mniej ładna prawda - tak Ci ludzie się znają...na sprzedaży. Pomijając fakt, że większość z nich nawet nie rozważa czy tak powinno się przechowywać kawę, to niestety ale zasada rynku jest prosta - jest popyt jest podaż.

Wszędzie bombardują nas piękne zdjęcia kawy, która od wejścia jest widoczna w przezroczystym naczyniu na słonecznym blacie, cudownej kuchni i również dążymy do tego, a sprzedawcy widząć to podsuwają nam produkty, których wydaje nam się, że "chcemy" nie ma w tym nic złego dopóki świadomie wybieramy takie rozwiązania wiedząć z czym to się wiąże.

Szklane domy

Oczywiście nasza kawa będzie pięknie prezentować się w szklanym słoju vintage za bagatela kilkadziesiąt złotych, który udało nam się dorwać na wyprzedaży i teraz eksponujemy go w najlepiej widocznym miejscu w kuchni - na parapecie. Przecież nie ma nic piękniejszego niż ta kawa mieniąca się w promieniach słońca i jej cudowny zapach unoszący się w kuchni...

Ogólnie jest coś lepszego - niezwietrzała kawa, która nie zmieniła swojego smaku przez wystawienie jej na działanie promieni słonecznych w nieszczelnym, przezroczystym słoju.

Rozumiem, że kawa jest piękna i chciałoby się ją nosić nawet i na szyi - niestety te pseudo profesjonalne stoiska z kawą, gdzie możemy zobaczyć kawę w słojach propagują niewłaściwe jej przechowywanie.

Nie poleca się jej również przechowywać w metalowych pojemnikach, ponieważ moją one wpływać negatywnie na jej smak, zmieniać go.

Zimne ziarenka

Kolejną teorią na przechowywanie ziaren, by dłużej zachowały swoją świeżość jest umieszczanie ich w lodówce.

I tutaj dochodzimy do kolejnego popularnego błędu. Kawę należy chronić przed wilgocią, a tej w lodówce niestety pod dostatkiem, dodatkowo kawa chłonie inne zapachy i oczywiście możemy ją włożyć do lodówki i dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów. Rano natomiast będziemy mogli napić się pysznej kawy o aromacie parówek i wczorajszej zupy...mniam! Śniadanie i kawa w jednym ;)

Jak przechowywać kawę

Słowem podsumowania, jeśli chcemy zachować smak i aromat kawy na dłużej to nie powinniśmy poddawać jej działaniu promieni słonecznych, wilgoci czy nadmiernym temperaturom.

Skoro nic nie można to co można?

Najlepszym opakowaniem na kawę jest...opakowanie na kawę. Tak, kawa jest pakowana tak by jak najdłużej utrzymała swoją świeżość, dlatego jeśli kupimy kawę to najlepiej zostawmy ją w oryginalnym opakowaniu.

Opakowania te są wyposażone w specjalne zaworki, które pozwalają wypuścić nadmiar dwutlenku węgla uwalnianego z kawy, a jeśli chcemy żeby po otwarciu aromat nie ulotnił się jak nasze pieniądze w dniu wypłaty to stosujmy specjalne klipsy do zamykania torebek i jeśli już bardzo chcemy to możemy włożyć ta zamknięte trebki z kawą do szklanego słoja. I voila! Wilk syty i owca cała ;)

Jak zaopiekować się naszą małą, bezbronną paczuszką kawy po powrocie do domu:

✦ już przy zakupie zwracamy uwagę na to czy opakowanie posiada zawór odprowadzający dwutlenek węgla

✦ po otwarciu zamykamy szczelnie paczkę z kawą - najlepiej klipsem

✦ wkładamy paczkę do szczelneg  pojemnika, np szklanego

✦ pojemnik wkladamy do szafki, która nie jest nadmiernie nasłoneczniana / nie wkładamy kawy do lodówki

✦ cieszymy się pyszną kawą na dłużej!

A jak wybrać tą dobrą kawę do domu, którą będziemy tak przechowywać? Zapisz się na newsletter i odbierz darmowego e-booka o tym jak kupować dobrą kawę do domu!

Skoro dotarłeś do końca i masz jeszcze chwilkę, to zajrzyj do naszego sklepu z plakatami kawowymi, a może znajdziesz coś dla siebie lub znajomego kawoholika ;)


A Ty jak przechowujesz kawę?

 

Formularz kontaktowy