Rodzaje kaw w kawiarni

 


Stoicie w kawiarni i czytacie mnóstwo dziwych nazw? "Hmm... L a t t e - to chyba znaczy że spóźniony...C a p p u c c i n o - nieee dla mnie te wszystkie mokate są za słodkie...o ekspresso - to wiem! to kawa z ekspresu...prawda?"

Na co dzień pijecie rozpuszczalną z mlekiem albo parzoną kawę, którą kupujecie już zmieloną w pobliskim markecie a kiedy idziecie na miasto czy macie spotkanie i trzeba się napić w kawiarni napotykacie mnóstwo nazw, które niewiele wam mówią? Bierzecie kawę, która myślicie, że będzie tym czego szukacie, a tu kelner przynosi mini filiżankę jak z zastawy dla lalek waszej siostry maźniętą kawą na dnie i do tego kieliszek z w...odą?

A może wiecie coś na temat tych kaw, ale nie do końca jesteście pewni czy wybieracie dobrą kawę lub po prostu zawsze bierzecie zwykłe americano, bo myślicie, że jest najmocniejsze i taka kawa was najlepiej pobudzi, bo kawa z mlekiem jest za słaba.

Jeśli coś z powyższego opisu jest o Was to ten wpis powinien Wam nieco rozjaśnić.

Niby wydaje się to proste, ale jeśli ktoś tutaj trafił, to może jednak nie do końca.Temat niby błachy, ale z drugiej strony spędzający sen z powiek osób, które nie wiedzą, że jeśli zamówią espresso to dostaną malutką filiżankę z kawą, a woda z którą się ja podaje na pewno nie służy do wlania jej do tej mini filiżanki. .

Kawa z mlekiem nie jest słabsza!

Należy pamiętać, że wszystkie kawy są robione na espresso (nie e k s p r e s s o ) tak więc jeśli chodzi o moc - czyli tak zwanego kopa to każda będzie miała taką samą wbrew powszechnej opinii, że jeśli będzie to duża kawa z mlekiem to będzie słabsza niż wspomniane wcześniej espresso. N i e ! 

Stopniowanie mocy kawy następuje poprzez zwiększenie lub zmniejszenie ilości espresso - jeśli dodamy do kawy więcej wody lub mleka to uzyskamy jedynie delikatniejszy smak.
 
Kolejną ważnym tematem, który chciałam poruszyć jest to, że na prawdę nie wstydźcie się pytać. Gorzej jest zgrywać znawcę, a potem żałować plus bariści przeważnie rozpoznają, że nie jest to kawa jaką chcieliście. Pamiętajcie osoby pracujące w kawiarniach na prawdę nie gryzą, a znają się przeważnie lepiej na tym co sprzedają (a przynajmniej powinni, ale to inny temat) niż my - klienci.
Mi przeważnie wystarczyło zadać klientowi trzy pytania, które pozwalały dopasować do niego tak kawę, że zawsze wychodził zadowolony.
 

Jaką kawę wybrać?

Ale do sedna poniżej kawy jakie przeważnie spotkacie w kawiarni plus sprostowany opis i sugestie jak dobrać dla siebie dobrą kawę:

Na prawdę m a ł e kawy

  • e s p r e s s o / e s p r e s s o  m a c c h i a t o - mała (ok.25 - 30 ml zależnie od kawiarni ) czarna, podawana z kieliszkiem bądź szklanką wody - uwaga nie służy ona do rozcieńczania kawy! Mały s z o t kawowy - zakupcie jeśli spieszycie się i chcecie szybkiego pobudzenia, a nie macie czasu pić dużej kawy. Espresso macchiato jest to dokładnie taka sama ilość kawy jedynie z odrobiną mleka, a właściwie pianki mlecznej. Wodę wypija się przed espresso w celu opłukania ust by lepiej czuć aromat (taka ciekawostka)
  • r i s t r e t t o  - o połowę mniejsza (ok. 20 ml - taki kieliszek wódki ;) ) od espresso! Jest to jeszcze bardziej skoncentrowana kawa niż kawy powyżej. Również coś w stylu kawy "na raz"

Kawy większe:

  • a m e r i c a n o - przeważnie będzie to espresso (pojedyncze lub podwójne) zalane wodą co daje nam po prostu czarną kawę, chyba że pijemy z mlekiem to wtedy będzie to kawa biała (nie ma czegoś takiego jak czarna z mlekiem - jest albo biała albo czarna)
  • l a t t e / l a t t e  m a c c h i a t o - kawy bardzo mleczne, tzw. mleko z kawą - różnią się między sobą kolejnością wlewania kawy i mleka oraz ilością pianki mlecznej. Latte - nie jest warstwowe, nie ma pianki z mleka (ma mikropiankę) Latte macchiato - popularna, bardzo efektowna trzywarstwowa kawa z pianką ze spienionego mleka. Dla miłośników bardzo delikatnej kawy (jeśli chodzi o smak)
  • c a p p u c c i n o -  coś jak latte macchiato jednak w mniejszej pojemności (może być mocniejsze przez dodanie dodatkowego espresso) i jest ot kawa bardzo mleczna bez dodatku wody. Jest nieco bardziej kawowa w smaku niż latte czy latte macchiato ale mniej niż zwykła kawa z mlekiem.
  • f l a t  w h i t e -  podobna do cappucino robiona z założenia już na podwójnym espresso, czyli mocniejsza jednak mleko nie jest aż tak bardzo spienione, przez co kawa jest "płaska" - dlatego flat white. Bardzo fajna kawa dla osób, które nie lubią czarnej kawy a chcą wypić nieco mocniejszą.
  • k a w a  m r o ż o n a - i o ile jeśli chodzi o resztę kaw są pewne normy, tak tutaj przeważnie króluje dowolność, ale możecie mieć pewność, że będzie to kawa w stylu koktajlu - przeważnie (chodź nie zawsze) słodka z różnymi dodatkami, np w postaci lodów. Jeśli chodzi o moc to najlepiej dopytać, ale przeważnie jest to pojedyncze espresso - czyli nie jest zbyt mocna*

*oczywiście możecie zawsze domówić dodatkowe espresso, jednak powyżej są opisane kawy w wersji podstawowej.


Jeśli coś pominęłam lub chcielibyście o "sprostowanie" innych kaw, to dajcie znać w komentarzu :)
 
 
 
 
 
 
 

Formularz kontaktowy